Geceleri ıslanan yataklar pek hoş olmasa da belli bir yaşa kadar normaldir. Her şeyden önce çocukların anılarında bile kalması çok hoş değildir

“Anne yine yatağımı ıslattım, tutamıyorum ne yapayım?”


“Tuvaletimi yaptığımın farkında değildim, uyuyordum.”


Geceleri ıslanan yataklar pek hoş olmasa da belli bir yaşa kadar normaldir. Her şeyden önce çocukların anılarında bile kalması çok hoş değildir. Çoğu çocuk tuvalet alışkanlığı kazanırken tuvaletini kontrol altına almayı öğrenir ama bazı çocuklar için bu zor bir süreçtir ve huzursuz akşamlara neden olabilir. Çocuk bu durumun normal bir süreç olduğunu kabullenirse daha az utanır ve yatak ıslatma durumunu aşması daha kolay olur.

Karanlıktan korkuyor olabilir


Öncelikle çocuğunuzun altını ıslatma nedenlerini araştırmalısınız. Örneğin bazı çocuklar gece karanlıkta tuvalete gitmeye korkarlar ve gidemedikleri için yataklarını ıslatırlar. Eğer tuvalete gideceği yolu aydınlatırsanız ya da banyonun ışığını açık bırakırsanız tuvalete gitmekten korkmayacaktır.


Geceleri kendini nasıl daha rahat hissedebileceğini öğrenmek için çocuğunuzla konuşmaktan çekinmeyin. Çocuğunuz ıslak kıyafetler içinde ve ıslak bir yatakta uyuyamayacağı için yatağının yanına kuru çamaşırlar ve pijamalar koyarak kendi kendine üstünü değiştirebilmesine olanak sağlayabilirsiniz.


Bazı çocuklarsa tek başlarına tuvalete gittiklerinde klozete düşmekten korkarlar. Eğer sizin çocuğunuzun da korkma sebebi buysa gece sizi uyandırmasını tembihleyebilirsiniz.


Çocuğunuzla bu konuda rahatça konuşarak onun utanmasını önleyebilirsiniz. Geceleri ara ara kalkıp çocuğunuzu kontrol edebilir eğer hiç tuvalete kalkmamışsa onu uyandırıp götürebilirsiniz.

Başkasının evindeyken altını ıslatıyor mu?


Kendi evinin dışında kalmak bazı çocuklar için stres sebebi olabilir. Kendi yatağından başka bir yerde yatan çocuklar geceleri altını ıslatabiliyorlar. Buna çözüm olarak da kendi uyku tulumunu ya da battaniyesini alarak tanıdığı bir şeylerin yanında olmasını sağlayabilirsiniz. Yatağının içine bir havlu sererek de önlem alabilirsiniz.

Derleyen: Ilgaz Kocaoğlan
<div>
__________________________________________________ _________________________