Brian Merchant tarafından yazılan Tek Cihaz: iPhone‘un Gizli Tarihi (The One Device: The Secret History of the iPhone) isimli kitapta ilginç bir detay ortaya çıktı. Steve Jobs‘ın aslında iPhone’da geri dönüş tuşu olmasını istediği, fakat sonradan tek ana ekran tuşu için ikna edildiği belirtiliyor.
Merchant bu gelişmeyle ilgili kitabında şu ifadelere yer vermiş:
“Dokunmatik ekranlı telefonda en az bir düğmeye ihtiyaç olacaktı. Hepimiz bugün ana ekran tuşunu (Klasik home tuşu) iyi biliyoruz. Fakat Steve Jobs iki düğme olmasını istedi. Diğeri geri dönüş işlevini yerine getirecekti. Chaudhri bunun güven ve öngörülebilirlik üretlemek ilgili olduğunu savundu.
Chaudhri, güven sorunu olabileceğini belirtirken, diğer telefonlarla ilgili sorunun bir kısmının da, özelliklerin menüler üzerine gömülmesinden ve çok kompleks olmalarından yaşandığını söyledi. Geri dönüş tuşu işi zorlaştırıyordu.”
Böylece tarih yazıldı ve tek ana ekran düğmesine karar verildi. Steve Jobs kendi içgüdüleri şüphelendi ve bir başkasını dinledi.
Bu küçük hikayenin ışığa çıkması için mükemmel bir zaman, çünkü iPhone’un ikon haline gelen home tuşu tarihe karışmak üzere. iPhone 8’in ne önünde ne de arkasında herhangi bir düğme olmayacak görünüyor. Touch ID veya parmak izi tarayıcısı ise ekrana entegre edilecek.teknokulis sitesinindeki bu haberin kaynagına ulaşmak için tıklayınız